Určite ich každý poznáte. Monopoly, Cashflow, ale aj rôzne iné, ktoré sme sa ako deti častokrát hrávali. Možno ten Cashflow menej, ten je známejší za posledné roky.
Rozobrala by som Vám práve tieto dve hry – v čom sú prínosné pre ľudí, a ako ti pomôžu, aby si sa aj ty zlepšil vo finančnej gramotnosti.
Monopoly

Určite tá jednoduchšia – verím, že už si sa ju hral s deťmi alebo ešte keď si sám bol dieťa. V čom je dobrá?
Na štarte každý dostane svoj buget – rozpočet. Pripomína našu výplatu, ktorú dostávame každý mesiac alebo každé určité obdobie. Teda, keď prejdeš celé kolo, máš nárok na novú výplatu.
O čo v tejto hre ide? Zaberáš územia, staviaš domy a keď máš 4 zelené domy premeníš ich na 1 červený hotel. Ten ti, samozrejme, zarába ešte viac ako tieto domy.
Keď stúpiš na nejaké políčko, ktoré je už obsadené, musíš platiť za využitie „služby“ – teda nájom za státie na mieste obsadenom súperom. Ako keď v živote využívaš služby, mínaš peniaze na nájmy či iné veci.
Vyhráva ten, ktorý má zabratých veľa území a vystavané viacej, a spoluhráči minú všetky svoje peniaze a predajú všetky územia.
Cashflow

Je o niečo zložitejšia hra, na našom trhu len zopár rokov. Táto Kiyosakiho hra má aj pokročilejšiu verziu 202 – pre investorov, ktorá je zložitejšia. A aj jednoduchšiu verziu pre deti (menšie deti, tínedžeri už zvládnu túto základnú, tzv. 101-ku).
Ak niekoho zaujíma, ako ponúknuť deťom naozaj kvalitné nadstavenie mysle na to, ako peniaze fungujú a aký je ich kolobeh, tak túto hru im odporúčam.
Nie každý hneď pochopí ako vyjsť z krysieho kola – čo je cieľom hry.
Na začiatku dostaneš výkaz Cashflow (tok peňazí), kde vidíš tvoj príjem za prácu a výdaje a takisto výkaz ziskov z tvojich aktív.
Dostaneš kartičku s tvojím „človekom“ – teda danú profesiu, plat v práci a koľko detí budeš mať a pod.
Ide o to, aby si sa dostal čo najskôr z Krysieho kola míňania od výplaty k výplate na Rýchlodráhu. To je to, čo ja nazývam finančná nezávislosť. To je obdobie, kedy nemusíš mať aktívny príjem (príjem z tebou vykonávanej práce), ale tvoj pasívny príjem ti stačí na pokrytie tvojich výdavkov.
Potom prichádza čas na navyšovanie pasívnych príjmov na to, aby sme si mohli dopriať. Či už to je väščie bývanie, luxusnejšie či častejšie dovolenky alebo super auto – teda tieto veci po ktorých mi západný ľudia túžime. Alebo aj rôzne pomáhanie, filantropické ciele a pod. Určite sa dajú realizovať aj inak, ale sama si myslím, že pomáhať iným je ľahšie, keď sa nemusíš báť o seba.
Čo Vám to má dať do života?

Určite pochopenie, o čo vlastne vo svete peňazí ide. Je to zjednodušené oproti životu – kedy sa môže vyskytnúť množstvo problémov alebo prekážok, ktoré si niekedy ani nevieme predstaviť, kým sa naozaj nestanú. A mám s tým aj ja bohaté skúsenosti a určite každý jeden z vás to už vie povedať. Človek sa musí nejak posúvať, vzdelávať, aby videl ako sa veci menia a aké novinky ho vedia ovplyvniť a zmeniť jeho podmienky. A treba si povedať – áno, takýto mindset (nastavenie mysle) potrebujem a budem sa v tomto smere vzdelávať a pripomínať si ho.
A naozaj to veľmi odporúčam hrať to s malými deťmi, vzdelávať ich už od malička.
A stavať sa k tejto stránke života naozaj zodpovedne, keďže nadstavenia mysle z detstva či už od rodičov, rodiny alebo okolia človeka formujú na celý život a vytvárajú mu nielen prvé povedomie,ale aj názory, ktoré má v podvedomí po celý život.
Možno si to ešte mladí ľudia vo veku 20 či 30 rokov tak neuvedomujú, ale stretla som veľmi veľa ľudí vo veku 40 + alebo 50+ a bolo im to ľúto, že nemysleli na peňažnú výchovu u seba a u detí skôr a nevenovali tomuto čas.
Nemali takisto dostatok času na svoje deti a tie im vyrástli pred očami a zrazu sú už skoro dospelý a už si ich toľko neužijú. A je naozaj krásne sa im venovať, keď sú malé.
Alebo by si chceli užívať svet a vidieť veľa, ale už ani tak nevládzu a alebo potrebujú viac času aj prostriedkov, aby videli toľko, koľko chcú a prebádali svet.
Toto bol aj jeden z mojich cieľov, ktorý som si, našťastie, začala plniť v skorom veku. Kedy som do nejakých 19 rokov bola možno na 2 dovolenkách v Chorvátsku. Vždy som vedela, že chcem cestovať, lebo ma baví spoznávať nové miesta, kultúry, a že ako to kde je a akoo to môže byť. Niečo nové vidieť, zažiť a vďaka tomuto uvedomeniu som sa začala nad týmto zamýšľať. A úplne rozumiem tým starším ľuďom, lebo som veľa ráz išla na doraz. Vďaka tomu som videla veľa krásneho.
A takto má v živote veľa ľudí rôzne sny a ciele, a aby si ich mohol plniť postupne a bol šťastný zo svojho života a bral to zodpovedne a mal čas na to, po čom naozaj túži. Práve preto spomínam hry, lebo je to veľmi milý spôsob trávenia času. A takýmto nenásilným spôsobom získavame pochopenie o svete a ako to s peniazmi chodí.
Nie je to tak, že si zahráte jednu až dve takéto hry a budete všetko vedieť a budete super dobrý vo všetkom s peniazmi, ale to vám dá dôvod, prečo musíte naozaj chápať peniazom a aj to chcenie a motiváciu.
Hrajte sa s deťmi!

A veľmi odporúčam hrať sa s deťmi takýmto náučným spôsobom – vychovávate ich tým, tvoríte im nadstavenia mysle už od malička. Lebo veľmi ťažko sa vymazávajú negatívne názory (ako dnes veľmi často v našej generácii, keď nám rodičia hovorili: nemáme na to, toto si nemôžme dovoliť a možno neskôr). Tento problém nedostatku v mysli je značný, preto si myslím, že treba ovplyvňovať deti pocitmi dostatku, aby pretrval aj v budúcnosti. Aby mali pocit dostatku a hojnosti aj v budúcnosti. Lebo ako nám rodičia, blízky a spoločnosť ovplyvnia nadstavia mysle v detstve, tak sa to s nami ťahá celý život a veľmi ťažko sa to prepisuje. Áno je to možné, ale naozaj to trvá niekedy množstvo rokov. Málokto si to vie pre- nadstaviť lusknutím prsta – tak teraz je všetko super a budem mať všetko čo chcem, hoci mi hovorili niečo ako nemáme na to a pod.
Starajte sa o to, aby ste deťom dali dobré presvedčenia do života. Aby nerozmýšľali spôsobom, ktorý nie je príjemný – aj ak ste tak vyrástli a zažívali to vy sami.
Budem rada ak mi pod článok napíšete komentár, čo vás v článku zaujalo alebo čo by ste sa ma chceli spýtať v nejakom z ďalších videí a čo Vás ohľadom peňazí zaujíma.

Ak máš nejaké otázky ohľadom peňazí a ich spravovania, sem s nimi! Napíš mi ich na email: Zuzana@peniazepolopate.sk. Natočím na ne video s odpoveďou, aby pomohli tebe aj ďaľším ľuďom a nájdeš ich na tomto blogu.