Aký je to dobrý dlh? Ako mať správne nadstavené dlhy?
V tomto videu ti poviem, ako si správne nadstaviť svoje dlhy, podľa čoho to zistíš a ako s nimi naložiť. V rubrike Pýtajte sa Zuzany som dostala otázku „Aký je to dobrý dlh?“, na ktorú ti zodpoviem. Takisto ti poviem aké to napr. sú a ako ich môžeš sám využiť. Teda, na čo si dať pozor a čo ti, naopak, prinesie zisk a výsledky.
Takisto som si pre Teba pripravila audio verziu, ktorú môžeš využiť napr. do auta či sluchátok počas cestovania alebo prechádzky.
Ako prvé by som uviedla, že ak máš dlhy, treba zistiť aké. Spočítať si ich, zistiť v akej výške, zoradiť si ich.
Najlepšie robiť to s niekým, kto sa financiám rozumie. AK máš 1 až 2 dlhy, tak ti s tým možno pomôže aj finančák či kamarát, ktorý s dlhmi už robil, robí v banke či sa rozumie týmto veciam. Ak však máš týchto dlhov viac, je dobré radiť sa a skonzultovať to s odborníkom, aby si si bol istý, že robíš správne rozhodnutia.
Mal by si si ich zoradiť podľa RMPN, teda miery ročného preplatenia. Ak toto číslo nepoznáš, tak aspoň podľa percenta. (Ak však môžem odporučiť percento môže byť zavádzajúce, keďže niekedy pri menšom percente môžeš stále preplatiť viac peňazí na dlhu ako pri vyššom. Percentuálne porovnanie je preto veľmi orientačné, pri hlbšej analýze určite toto RMPN zisti – buď v zmluve alebo v banke, kde máte úver ti ho povedia).
Zoraď si svoje dlhy od toho, ktoré preplácaš najviac po ten s najmenším preplatením.
Väčšinou najmenšie preplatenie býva pri hypotékach a úveroch na bývanie.
Keďže tento dlh, nazývam aj dobrý dlh – jeden z tých, čo patria do kategórie dobrých dlhov. Väčšinou ho aj tak nevieš vyplatiť len tak z ruky býva na veľa rokov, väčšinou 30 rokov (preferujem tu zvyčajne čo najdlhšie obdobie). Vieš totiž získať aj nástroje na to, ako ho splatiť skôr.
Prečo je tento dlh dobrým dlhom? Čo to vlastne dobrý dlh znamená?
Dlh je to väčšinou taký, kde zoberieš peniaze, ktoré si požičiaš a vieš na nich zarobiť ešte viac peňazí.
Napríklad si požičiaš za 2 až 3% ročne, kde ty sám vieš tieto peniaze investovať a zarobia ti 10% ročne. Teda si okolo 7% v pluse. Alebo podnikáš a vieš, že za tieto požičané peniaze (napr. spotrebný úver vo výške 8%) si kúpiš ďalšie auto do podnikania a to ti zlepší a zrýchli dopravu a zarobíš tak, že ti tieto peniaze vynesú 35% ročne. Teda si 27% v pluse.
A to je dobrý dlh. Samozrejme to neodporúčam úplným začiatočníkom. Keď nevieš ešte nič o investovaní, môže sa ti takéto požičiavanie vypomstiť. Treba skúšať pomaly – veď sa aj hovorí pomaly ďalej zájdeš. Hlavne v začiatkoch treba skúšať po menších sumách a byť si istý, prípadne si rozhodnutia vykonzultovať so skúsenejšími.
Ak sa niečo naučíš postupne, časom ti tento dlh odporúčam. Máš zarobené aj ty aj ten, kto ti peniaze požičia, takže vznikne win-win situácia.
Budem rada ak mi pod článok napíšete komentár, čo vás vo videu zaujalo alebo čo by ste sa ma chceli spýtať v nejakom z ďalších videí a čo Vás ohľadom peňazí zaujíma.
Ak máš nejaké otázky ohľadom peňazí a ich spravovania, sem s nimi! Napíš mi ich na email: Zuzana@peniazepolopate.sk. Natočím na ne video s odpoveďou, aby pomohli tebe aj ďaľším ľuďom a nájdeš ich na tomto blogu.