Čo je tá vec, ktorú by si mal vedieť ešte predtým, ako investuješ? Prečo vlastne investovať!

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa do investovania pustiť je určite inflácia. 

Inflácia je totiž nepretžité znižovanie kúpnej schopnosti tvojich peňazí (akejkoľvek meny). Závisí od ekonomiky krajiny alebo viacerých krajín (ako napr. €). 

V skratke to znamená neustále zvyšovanie cien tovarov a služieb v čase, čo znamená, že za tie isté peniaze dostanete menej tovaru alebo služieb. Peniaze tak strácajú hodnotu.

Napr.: Ak si uložíš na účet, kde máš zhodnotenie 4% 100€, tak o rok dostaneš 104€. Inflácia je v ten rok priemerná, teda 3%. To znamená, že si v zisku iba 1€ a teda si môžeš kúpiť o 1€ viac tovaru a služieb za 104€ oproti 100€ v minulom roku.

(Príklad krásny na pochopenie, realita je, že na žiadnom sporiacom účte určite 4% nedostaneš, určite to bude aj pod 3% inflácie, teda tvoje peniaze tu pomaly strácajú svoju hodnotu a ak by si ich tu držal dlhodobo tak by si o svoje peniaze prichádzal. Ale podporoval by si banku, aby mohla na nich zarábať aspoň tá, keď ty nie). Preto ti teraz poviem krátky príbeh.

Mala iba dvadsaťdva. Bola tretiačkou na vysokej škole, odbor financie, bankovníctvo a investovanie. Prvýkrát investovala do akcií a podielových fondov ešte pred štátnicami. Trvalo jej to 2-3 hodiny. 

Asi takto by to popísal človek, s ktorým som tieto veci riešila.

Ako som sa tam dostala a kde všade som investovala „po ceste“?

V skutočnosti jej to trvalo tak 2-3 roky pýtania sa na najziskovejšie cesty a možnosti ľudí z „brandže“. Postupne dostávala echo na možnosti o ďalšie % vyššieho zhodnotenia. Problém bol však, že títo všetci ľudia sa pohybovali v bankovom sektore a poznali veci, ktoré boli vždy spojené buď to s bankou alebo inou spoločnosťou. Práve najvýhodnejšie bolo portfólio akcií s výnosom 7-8% a pri mladom veku to nebol problém.

Problém však bol to, že toto investovanie zahŕňalo neskutočné poplatky a dnes by som bola najradšej keby neexistovalo. Prejdú totiž roky, kým začnú tieto peniaze zarábať naozaj mne. A pre mňa to je už iba „utopený náklad“.

Neskôr som našla spôsob, ako takto investovať bez ďalších prostredníkov („middlemanov“) navyše. A teda investovala som priamo do takéhoto fondu vytvoreného spoločnosťou pri rovnakom %-nom zisku (7-8%) som vedela znížiť náklady o viac ako polovicu (čo v konečnom dôsledku môže za 40-ročné obdobie znamenať státisíce €).

Krátko na to som stretla som známym, ktorý investoval priamo cez brokera. Investovala priamo do S&P 500 a vyskúšala som pár akcií. Z tých väčšina bola dobrou voľbou. No a práve S&P 500 je jendým z riešení, ktoré je najvýhodnejšie z dlhodobého hľadiska rastu trhu pre mňa. S poplatkami som bola vcelku spokojná. Tento príbeh bol totiž o tom, ako som sa dostala cez všetky s***ky, ktoré sa dajú vyskúšať tam, kde som dnes. A práve preto viem, ktoré ako fungujú.

Tieto dni som sa k akciám znovu vrátila a hľadala najvýhodnejší spôsob, ako investovať cez brokera na trhu dnes. Veľmi užitočný vám môže byť článok, kde tento proces a poplatky popisujem.

Ako to asi máte vy?

Za posledné roky som mala možnosť rozprávať sa s rôznymi nováčikmi v investovaní. Pravdou je, že investovanie dnes riešia stále mladšie a mladšie ročníky vďaka šíriacemu sa povedomiu nutnosti učenia sa finančnej gramotnosti (či už je to komplexné, alebo len spomenuté preto, aby vám nejaké investovanie predali). 

Potom je tu skupina „neveriacich Tomášov“, proste ľudia s nastavením mne nikto nikdy nič dobré nedá len tak. 

No a tretia, ktorá kývne na všetko ak má dobré argumenty, ale neriešia žiadne dlhodobé plány. A už vôbec otázku zhodnocovania účtu vo fondoch. 

Tieto konverzácie mi otvorili oči. Snažila som sa vtesnať svoje celoživotné investičné skúsenosti do krátkeho rozhovoru. Zistil som, že veľa ľudí nemá záujem zaoberať sa investovaním, dokonca si ho predstavujú skôr ako trading, kde by museli presedieť deň noc nad PC, aby naozaj zarábali. 

Opak je skôr pravdou. Kým tradingom (malé obchody v rozpätí zväčša minút či hodín) zarába nadpriemerne len veľmi malá časť ľudí, ktorá sa o to snaží, dlhodobým investovaním dokáže zarobiť každý. A to bez väčšej námahy, jedným nastavením.

Jedným z dôvodov, prečo som sa rozhodla založiť projekt Peniaze Po Lopate bol práve neveľký záujem o rozdiely v investíciách, nastavenie si peňazí, aby ľudia mohli investovať a hlavne neznalosť rozdielov v poplatkoch a možnostiach medzi širšou verejnosťou. Alebo vôbec aktívny záujem tieto rozdiely riešiť. 

Veľký záujem neprejavujú ani o rozdiely medzi aktívne riadenými investíciami (napr. cez brokera) a akciovými či indexovými fondmi (cez investičnú spoločnosť). 

Pravdou je, že u nás majú tú druhú možnosť pomedzi širším obyvateľstvom, ale neriešia ich napriamo, ale cez ďalších postredníkov, ako som už spomínala – banky, poisťovne či iné inštitúcie, ktoré si odhryznú svoj podiel navyše a vy zbytočne platíte niekomu, len preto, že si neviete tieto veci zaistiť sami (predstavte si to ako keď upečiete tortu, krájate kus a ste pripravený im ho dať, ale oni si zoberú celú tortu a vám zostane iba ten kúsok pre vás).

Najviac ľudí všeobecne zaujíma risk. Chceme vedieť, aká je pravdepodobnosť, že o svoje peniaze prídeme. Lebo to predsa nikto nechce. Poznáte investičné pravidlá Warrena Buffeta?

Ak si chcete udržať svoje peniaze a ste v investovaní začiatočník, investujte pravidelne a dlhodobo. 

Určite je dobré vedieť počítať s volatilitou (výkyvy poklesu a rastu trhu), teda rizikom trhu. Hlavne pre začínajúcich investorov nemusí byť toto úplne zrejmé. Často vám povedia, aby ste investovali dlhodobo – ako dlho to je? 

Okrem toho, že čím dlhšie tým lepšie, často sa spomína min. 10 rokov. Úplne presne však je aspoň 1 ekonomický cyklus a teda môže byť o niečo kratší, často aj dlhší. Pre zjednodušenie sa počíta v dekádach. Najvhodneší čas na kúpuje vtedy, keď trhy klesajú, predať naopak po vrcholnom období.

Ak chcete vedieť viac o tom, ako byť dobrý investorom od začiatku, pozrite si ZADARMO online kurz: 5+1 hlúpostí, ktoré ľudia robia, keď začínajú investovať - Overte si, či ich náhodou nerobíte tiež!

Získajte prístup ZADARMO do online kurzu

Rešpektujem vaše súkromie a nikdy vám nebudem posielať spam.  Vaše údaje sú u mňa v bezpečí a spracované podľa Ochrany osobných údajov.

Close

Leave a Reply