S krízou dnešných dní spojenou s COVID-19 a vysokou volatilitou na trhu (rast/pokles ceny), sa stále viac ľudí začína zaujímať o investovanie na trhu. Či už akciovom, kryptomenovom alebo aj iných foriem investovania.

Ako sa zachovať?

Nepodľahnúť veľa vábivým miestam v tejto vidine „zisku“ a zachovať si chladnú hlavu pokiaľ ide o investovanie. Môže sa naskytnúť, ešte viac ako vždy, veľa šikovných „odborníkov“, ktorý vám ponúknu „investíciu života“. Pozor na to!

Takisto, ak už pravidelne do akcií ,akciových fondov alebo do portfólia zloženého aj z akcií investujete, určite nepanikárte a nepredávajte a nevyberajte peniaze. 10-krát nádych – výdych. Trh vždy v dlhodobom horizonte rastie, a recesie (poklesy) patria k tomu. Ak investujete dlhodobo a pravidelne, nemáte sa čoho báť. 

Ako najlepšie obchodovať kryptomeny?

Určite cez medzinárodnú platformu. V dome „Bitcoin boomu“ ako to ja nazývam som počula od ľudí rad radom aké vysoké % poplatku platili, často aj 5% (naozaj!!). Ja obchodujem na Kraken-e, kde sú poplatky nízke, okolo 0,5% z transakcie. Poplatok sa počíta vždy zo zadanej sumy. Takisto je tu tá výhoda, že ak chceš zmeniť kryptomenu (napr. oproti akciám, dlhopisom či iným nástrojom na trhu), kryptomeny nemusíš meniť na €, ale môžeš ich meniť hneď medzi sebou (o jeden poplatok menej). Kedysi som investovala aj do menších kryptomien a používala ešte jednu platformu, ale keďže tu nájdeš všetky najznámejšie, odporúčam ti Kraken. Takisto tu dnes zaobchoduješ aj na forex trhoch.

V budúcnosti však budú aj tieto možnosti ešte dostupnejšie a poplatky sa môžu znížiť až na 0,15-0,20% z transakcie a ja sa na to teším. Ako o tom viem? Sama som do jednej takej spoločnosti investovala, takže vám o nej dám určite vedieť, keď to bude aktuálne. Takže zostaňte naladení.

Ako obchodovať akcie?

Dnes top otázka dňa. Osobne som sa tiež k akciám a akciovým index vrátila v tieto dni znovu po dlhšej odmlke. Samozrejme, investujem do akcií cez rôzne indexy od 22 rokov. Zmätený? Vysvetlím!

Investovanie „Napriamo“ Brokerom

Na Slovensku nie je najväčší výber možností, ak sa nechcete nechať ošklbať. Z tým u nás je najlacnejší Lynx (ak chcete riešiť dlhodobé pravidelné investovanie). Ak chcete obchodovať na tejto platforme musíte na svoj účet vložiť min. 2 000€, aby ste mohli obchodovať. Mne veľmi lacný nepripadá, u nás však jednoznačne vedie, ak nechcete vyhadzovať peniaze von oknom (vážne 12€ za obchod na niektorých platformách?? Wtf? Kedy to zarobím vôbec naspäť, ak neobchodujem každý mesiac tisíce?). Takže hľadám aj iné možnosti v zahraničí, najlepšie anglicky, niečo, čo by nám bolo dostupné. Preto, ak chceš vedieť, ako sa registrovať na takýto účet – buď pripravený, je to zložitejší proces a viem to riešiť s tebou jedine osobne (overenia, notár, preklady do zahraničia, …). Je to určite najvýhodnejšie a spravíš to raz a máš potom už máš pokoj aj nízke poplatky.

Ak však nechceš toto riešiť dlho, a chceš začať hneď, začni slovenským. Má aj jednoduchú platformu na obchodovanie, takže sa nestratíš (a ak aj hej, majú podporu v českom jazyku). Preto, ak sa chceš pridať sem, napíš mi správu „Chcem Lynx kredit“ na email zuzana@peniazepolopate.sk a vieš získať prvý kredit na poplatky vo výške 50USD na prvé mesiace.

Na čo sa pripraviť

Poplatok za nečinnosť, ak viac ako 1 mesiac nevykonáte obchod. Tento poplatok je u každého brokera. Teda je to stavané prioritne na pravidelné mesačné investovanie. A ak tak, občas nejaký nákup navyše (napr. ak klesne cena akcií vašej obľúbenej spoločnosti).

Poplatky sú tu okolo 6€ pri každej kúpe ETF – ak si chceš kúpiť indexy, napr. S&P500 alebo DAX (teda nie %-ne), o niečo viac to môže byť pri samotnej akcii určitej spoločnosti (tu záleží aj na množstve). 

Investovanie cez fondy vytvorené určitou spoločnosťou

Ak si začiatočník či technický antitalent a nechceš tieto veci riešiť sám, môžeš si vybrať nejakú spoločnosť, ktorá akciové fondy ponúka. Výnos sa zväčša pohybuje okolo 7 – 8% priemerne ročne (priemerne –  je to akciový fond, teda ceny sa môžu hýbať hore dolu ako pri akciách a je tu teda vysoká volatilita). 

Takže priemerný zisk je o niečo nižší ako napr. pri indexoch, na druhej strane vám stačí nadstaviť trvalý príkaz zo svojho účtu a nemusíte vytvárať či riešiť brokera. 

Poplatky sú tu rôzne, pričom zatiaľ najlepšie som našla od 3,5% z vami investovanej sumy.

Ja sama by som si dnes túto možnosť nevybrala, lebo nemám problém založiť si účet u brokera a riešiť veci tam. Ak by som však počítala s malými sumami, radšej by som si vybrala fondy, kôli poplatkom. Najlepšie, ak si to preráta každý sám aj dvakrát, aby si vybral správne.

Ak chceš vedieť viac o tom, ako presne investujem ja, ako rozdeľujem investície, aby som mohla zarobiť, aby som mala istý zisk, aby som mohla riskovať a ako a, aby som vykryla prípadné straty prihlás sa do tréningu metódou „Nastav a Užívaj“ v investovaní.

Ak chceš vedieť viac, o tom, čo bráni väčšine investorov byť vždy v zisku a aké bloky ich zdržiavajú na ceste k tomu byť Zarábajúcim Investorom, pozri si tento kurz, ktorý som pre teba pripravila zDARma.

Leave a Reply