Všimneš si, že často nepíšem o prehnanej šetrnosti či skúposti na tejto stránke.

Pretože Slováci sa stále viac pridávajú k západnému trendu a zlyhávajú pokiaľ ide o šetrenie peňazí. Míňame preto častokrát viac, ako sme zarobili. Je hrozné, ako uprednostníme naše okamžité chúťky a nemyslíme na dlhodobé investovanie. Ideme do dlhu a neklameme tým len okolie, ale aj sami seba.

Ak ma sleduješ dlhšie, určite si si všimol, že omnoho radšej odporúčam zvýšiť svoj zárobkový potenciál, či už cez investície alebo podnikanie. Neznášam hovoriť o odopieraní si a šetrení, pretože pre väčšinu ľudí je odopieranie si nemožné. 

Toto všetko sa zmenilo len pred pár týždňami.

Ľudia chcú vedieť, ako ušetriť peniaze práve teraz

To je dôvod, prečo som dala dokopy list tých najzávažnejších zmien, ktoré môžeš spraviť, aby si začal šetriť práve teraz.

Ako to funguje: Dám ti úplne tie najlepšie rady, ako skutočne začať šetriť. Ak ich začneš nasledovať, ušetríš stovky mesačne a na tisíce za celý rok.

Nie je žiadne tajomstvo v tom, ako zbohatnúť. Môžeš tu sedieť a čítať každý typ a cítiť sa dobre sám sebou. Ale iba ľudia, ktorí strávia čas implementovaním týchto rád, naozaj ušetria nejaké peniaze.

Sľubujem: žiadne sprosté tipy na skúposť

Neskúšam ušetriť 1€ či dokonca 10€ týždenne, pretože to nie je dosť na to, aby si zmenil svoje správanie. Plánujeme preto ušetriť 500€ v priebehu 30 dní. To je aj dôvod, prečo tento článok nebude obsahovať odporúčania ako “Zasaď si vlastné zemiaky” alebo “Choď kupovať jedlo po 19hod, aby si mal obed na druhý deň”. Určite ti nechcem povedať zníž svoj nájom a odsťahuj sa do menšieho alebo na lacnejšie miesto, pretože to by nemal robiť nikto! Nasledoval niekto niekedy takéto tipy? Nie, ale určite sa iní finanční autori cítia dobre, že prišli s radou či návrhom, s ktorým by, teoreticky, možno, niekto mohol ušetriť peniaze. Tu nie.

Iba ak to myslíš seriózne so šetrením tento mesiac

Chcem ťa vyzvať, aby si bral túto výzvu seriózne. Je jednoduché si prečítať zoznam a povedať – “Vrátim sa k tomu neskôr”. To je dôvod, prečo ťa chcem uistiť, aby si spravil reálne rozhodnutie postupovať podľa týchto tipov tento mesiac.

Kým na jednej strane je sranda čítať veci ako Peňažné denníky, pretože sa smeješ na výdavkoch ostatných ľudí, na druhej strane táto 30 dňová výzva je odlišná, pretože je úplne osobná. To znamená, že ty sa musíš pozrieť na svoje výdavky. 

Predtým, než začneme

Tu je zopár kľúčov, ktoré som zistila, že robia naozaj rozdiel medzi nadstavením mysle na začatie niečoho a na to, či s tým budeš aj pokračovať.

Nadstav si čas na činnosť automaticky

Odporúčam ti stráviť hodinu denne každý deň čítaním lekcií a prebratím akčných krokov na šetrenie. Čím viac času s tým stráviš, tým viac ušetríš, samozrejme.

Ale najdôležitejšia časť je nadstavenie si času “bokom” teraz. Ak to nespravíš, niečo iné sa objaví a ty budeš čakať do “neskôr”. Viem to z rokov testovania – a zo všetkých projektov, ktoré som spravila (a z tých, ktoré nie).

Začni rozmýšľať, čo budeš robiť s tvojimi extra peniazmi

Ušetriť 500€ mesačne je obrovský krok k tomu mať viac slobody, prevzatiu kontroly nad svojimi financiami a eliminovaním obáv o peniaze. A na rozdiel od väčšiny ľudí, ti ja nepoviem, ako ich máš minúť – alebo ti nedám pocit viny. Všetko čo si pýtam je, aby si sa rozhodol, čo chceš so svojimi peniazmi spraviť teraz. A to kvôli dvom dôvodom:

 • Je ďaleko pravdepodobnejšie, že dokončíš Výzvu, ak máš špecifický cieľový bod v hlave.
 • Užiješ si svojich 500€ omnoho viac, ak budeš vedieť, čo prichádza.

Chceš si zabookovať letenku na návštevu priateľov? Splatiť dlh? Uložiť si peniaze na investičný účet na budúcnosť? Kúpiť pár topánok za 200€? Super!

Iba nasleduj systém a ja ti ukážem ako dostať čokoľvek, čo chceš.

Drž sa vecí, ktoré vieš spočítať

Uspela som skoro vo všetkom, čo som mala možnosť spočítať, a neuspela v nespočítateľných veciach, ktoré som si riešila sama. Zapoj svoju rodinu a priateľov, aby ťa podporili v sledovaní svojich financií počas tvojej Výzvy Ušetri 200€ až 500€. Štúdie dokazujú, že mať podporný systém ťa omnoho skôr prevedie cez Výzvu a uspeješ. Buď si istý, že ich pozveš pripojiť sa k tejto Výzve s tebou!

Teraz by si mal byť pripravený začať.

Stopni nepoužívané prihlásenia na odber a osloboď až do100€ mesačne

Keď si bol ešte na univerzite, myslel si si, že budeš potrebovať 800, 1000, 1200 či 1500€ len na žitie tvojho života?

Pravdaže nie.

Keď sme začali zarábať viac a žiť bohatším životom, naše výdavky jednoducho rástli. A veľa z nich je nevyhnutných, dôležitých alebo jednoducho sú na zábavu.

“Ale Zuzana, ja nemám žiadne takéto členstvá či odbery!”

Myslela som si to isté – dokým som neprešla touto rýchlou výzvou. Sama robím financie už nejaký čas a aj tak som našla nejaké veci.

Pretože či je to film z Netflixu, ktorý ti ležal v TV záznamoch už zopár mesiacov alebo permanentka do fitka, ktorá nebola využitá, všetci máme veci, za ktoré sme platili a neužívame si ich.

V dĺžke jedného seriálu, vyčleníš preč služby, ktoré ťa oberajú o tvoje peniaze, ktoré sú platené automaticky a potom môžeš minúť svoje peniaze na to, čo chceš. 

 1. Prihlás sa do svojho internet bankingu alebo inak do bankového účtu. 
 2. Pozri si bilancie za posledný mesiac alebo dva.

Hľadaj hocijaké zápisy.

 • mobil
 • pevná linka (áno, stále je dosť ľudí, ktorí majú takíto telefón)
 • káblovka a internet
 • Spotify, podcasty a pod.
 • časopisy a noviny
 • prihlásenia k odberu software (appky, antivírusy a pod.)
 • Netflix
 • požičovňa hier a online hry
 • prémiový LinkedIn

3. V hlave si multiplikuj každý výdavok 10-násobkom.

Áno, rok má stále 12 mesiacov v roku,… ale toto je najrýchlejší spôsob, ako to spraviť bez kalkulačky.

4. Použi túto jednoduchú rozhodovaciu tabuľku na to, či si daný odber nechať alebo ho zrušiť.

Polož si tieto otázky:

[table id=38 /]

Pamätaj: Ak chceš zrušiť prihlásenie, napíš si jednoducho na papier meno spoločnosti alebo produktu (nateraz).

5. Mám už list prihlásení, ktoré nepoužívam. Čo teraz?

Ak ich nechceš: Jednoducho sa prihlás do každej stránky jednu po druhej, klikni na Môj účet a potom zrušiť.

Ak chceš alternatívu k takejto službe, jednoducho iba googli “alternatíva k (meno prihlásenia)” aby si našiel najlepšiu alternatívu.

Čo ak nepoužívam prihlásenia – ale mám pocit, že by som mal?

Ja si držím svoju permanentku do fitka, ktorú nepoužívam, pretože som si myslela, že jej zaplatenie ma prinúti k akcii.

Namiesto toho, mrhať peniazmi mi dalo pocit ešte väčšej viny.

Ak nepoužívaš niečo, tu nie je dôvod na vinu, ak to zrušíš alebo si povieš “Toto sa mi nehodí do života práve teraz. Vrátim sa k tomu neskôr”.

Pamätaj, ty sa rozhodneš, ako ideš minúť svoje peniaze a čas.

Zmierni svoje káblovkové, internetové a bankové výdavky o 20 až 100€

Káblovka, internet, banky – trio zla premrštených poplatkov.

Ktorý je najhorší? Káblovka a internet nás lákajú do pasce s lacnými špeciálnymi cenami všade na svete, nechajúc nás čakať dni, aby prišli, nainštalovali všetko a potom rástli ich ceny – často 20€, 30€ a viac.

Medzitým, banky majú šťastie zarábajúc účtovaním úrokovej miery na naše peniaze, a zbožňujú “zalepiť” si nás s nepríjemnými a otravujúcimi poplatkami – všetko od mesačných poplatkov za “vedenie “ účtu až po mimoriadne poplatky, zakladajúce poplatky, a iné “minimálne” poplatky.  

Počkaj – ty ma zúčtuješ, tak môžeš nechať moje peniaze na 6-násobku úroku, ktorý platím?!

Dobrá správa je, že banky, ako aj káblovka či internetové spoločnosti často platia desiatky eur na získanie nového zákazníka, tak ťa nechcú stratiť, ak by mali prihliadnuť na o niečo menšiu mesačnú platbu alebo nejaký 5€ poplatok. 

Takže neprekvapí, že väčšina týchto poplatkov je vyjednávateľná.

Zosekaj poplatky za internet a káblovku

Tu je návod, ako poraziť poskytovateľov káblovej televízie v ich vlastnej hre:

1.Rozhodni sa či vôbec potrebuješ káblovku – alebo či by si nebol na tom lepšie bez nej.

Ak miluješ pozerať všetky tie filmy, programy a pod. a nevieš si bez nich predstaviť život, prejdi hneď na 2. krok. Táto výzva je o tom ušetriť peniaze, nie o odopieraní si (to dlhodobo nikdy nefunguje). 

Pre viac a viac z nás, sú tu lepšie aj lacnejšie alternatívy.

Veľké firmy vysielajú v HD kvalite zadarmo aj na anténe. Takisto môžeš streamovať ich kanály z ich webstránok. A takisto Netflix, iTunes a pod. pokryjú skoro všetko ostatné, čo by sme chceli. 

Porovnaj si ponuky od všetkých poskytovateľov káblovky v tvojej oblasti a vyber si tú najvyhovujúcejšiu variantu a ušetri na poplatkoch mesačne aj zopár eur a zisti, ktorá je najlepšia pre teba. 

2. Urob si úlohu (za max. 5 minút)

Späť do minulosti, musel by si stráviť pár hodín vyvolávaním do porovnávacích obchodov. (Bože, to som tak stará? Dokonca si pamätám …)

Ale teraz si môžeš porovnať plány v priebehu pár minút použitím ich webových stránok.

3. Zavolaj do svojej káblovky, aby si dostal lepšie podmienky (20 minút)

Dôležité: Nestratíš svoju káblovku a internetové služby jednoducho tým, že im povieš, že chceš skončiť. Odpoja ťa JEDINE po tom, čo požiadaš o odpojenie služby – “Áno, chcem, aby ste ma odpojili od Vašich služieb” – takže neriskuješ nič zavolaním si. 

TY: Začni rozhovor magickými slovami: “Nemôžem si dovoliť vašu káblovku.” Skúsila som mnoho techník, ale táto bola jediná, čo fungovala vždy.

ONI: “Prepáčte, nemôžeme Vám pomôcť.”

Zvyčajný postup je takýto – po všetkom, je ich prácou povedať ti “Prepáčte, toto je najlepšie, čo môžeme spraviť” a počkať či povieš “Och, ok, ďakujem za pozretie, hádam môžem zaplatiť tie stovky ročne za vašu káblovku”.

TY: “To je ok. Môžte mi dať na linku niekoho, kto by mi mohol pomôcť?”

ONI: “Ok, prosím počkajte.”

ONI: “Dobrý deň, Som Michaela z oddelenia obchodných vzťahov. Ako Vám môžem pomôcť?”

TY: “Nemôžem si dovoliť vašu káblovku.”

V tomto bode s tebou začnú jednať. Prvý návrh nebude najlepší, ale je to začiatočný bod. 

TY: “Ak viete, že niekto kto nebol lojálnym zákazníkom roky a platí menej ako vy, mysleli by ste si, že je to fér?”

ONI: Opýtajú sa nadriadeného – očakávaj čakanie na linke na pár minút.

Ak stále nedosiahneš to, čo chceš, spýtaj sa, či môžeš byť poslaný na oddelenie zrušenia káblovky. Títo ľudia majú najväčšiu silu, pokiaľ sa jedná o dohodu, ktorú chceš dosiahnuť, pretože tieto spoločnosti vedia, že im prinášaš stovky každý rok a na získanie nového zákazníka obetujú desiatky eur. 

Ako ďalšia vyjednávacia možnosť, môžeš sa spýtať na novú cenu, ak by si chcel vynechať nejaký kanál, napr. HBO a pod. Pre mňa napr. by nemal zmysel žiaden športový kanál. Teda tie, o ktoré sa nezaujímaš a nikdy ich aj tak nepozeráš.

Väčšinou ti budú vedieť znížiť plán na nejaký základný či limitovaný, a ostane ti tam väčšina kanálov, ktoré chceš za zlomok ceny, ktorú si platil. 

Akonáhle tu skončíš, povedz: “Myslím si, že tu sme skončili. Čo by ste mohli spraviť, aby ste napravili rýchlosť môjho internetu? To by sa mi hodilo viac.”

Povedia  ti možnosti, a toto sa stane:

ONI: “Pretože som použil všemožné metódy na svojho šéfa, môžem Vám dať 6 mesiacov za novú cenu.”

TY: “To nie je dostatočne dlho, aby sa mi to oplatilo. Ak mi môžete dať rok, potom sa dohodneme.”

Pamätaj si, ak nedosiahneš, čo chceš, nemusíš rušiť, čo máš teraz. Jednoducho polož a skús to znovu neskôr. Nemáš, čo stratiť!

4. Kúp si svoj vlastný modem, ak si ho teraz prenajímaš (20 minút)

Ak máš doma wifi internet (a ja predpokladám, že máš), je to dosť veľká pravdepodobnosť, že ťa mesačne účtujú za “privilégium” požičiavať si od nich ich lacný modem.

Ako som to zistila?

Pozri sa do svojho výpisu z účtu a ak nájdeš niečo ako nájom modemu alebo jednoducho modem.

Zvyčajne je to pár eur mesačne – ale to činí aj 30-70 eur ročne. To je obrovský priestor pre tieto spoločnosti profitovať. Ak porovnáme, že jeden naozaj dobrý modem môže byť tvoj za cenu nižšiu ako zaplatíš ročne.

Nevieš, aký modem si kúpiť? Jednoducho si sprav prehľad na Googli. 

Keď si kúpiš modem, jednoducho ho pripoj, odpoj starý a zavolaj do svojej spoločnosti a povedz im, že si si inštaloval vlastný nový modem. Povedia ti, ako vrátiť starý a ty si ušetril niekoľko desiatok eur ročne. 

Kombináciou týchto krokov ušetríš v priemere 20 eur mesačne (240 eur ročne!)

Zbav sa bankových poplatkov v priebehu 15 minút ( a ušetri 20 až 100€ ročne)

Tu je  spôsob, ako sa vymaniť z bankových poplatkov:

 1. Prihlás sa do svojho účtu a zisti presné dátumy výšky poplatkov.
 2. Zavolaj do banky.

TY: “Nuž, vidím tu poplatok, ktorý by som veľmi rád odstránil. Čo ešte viete spraviť, aby ste mi pomohli?” (Zopakuj svoju sťažnosť a opýtaj sa ich ako to môžu konštruktívne vyriešiť.)

ONI: “Minútku, pane. Vidím, že ste ozaj dobrý zákazník … Idem sa spýtať svojho nadriadeného. Môžte počkať na linke?”

Ak povedia “nie”, je to začiatok konverzácie. Môžeš sa opýtať, že chceš hovoriť s ich nadriadeným alebo im povedať “Oceňujem to, ale s týmito poplatkami budem na tom lepšie v inej banke. Čo môžete spraviť, aby ste mi pomohli?”

Potom sa dostaneš sem:

ONI: “Pane, prebral som to so svojim nadriadeným a vymazal tieto poplatky. Je tu ešte niečo s čím by som Vám mohol dnes pomôcť?”

TY: “Nie, ďakujem. Ste skvelí!”

Akým vetám sa vyhnúť, keď voláte s bankou:

 • “Ste si istý?” – Neuľahčuj im povedať ti nie.
 • “Je tu niečo iné, čo by som mohol spraviť?” Znovu, predstav si, že si zo zákazníckeho servisu a niekto toto povie. Uľahčilo by ti život povedať jednoducho “nie”. Nikdy to neuľahčuj firmám, s ktorými chceš vyjednávať, aby ľahko povedali nie. 
 • “Ok.” – Nie, nevzdávaj sa. 

Pamätaj: Vždy, vždy si prichystaj ťahák, ako bude takýto hovor prebiehať a napíš si svoje “správne” otázky.

Prestaň fajčiť  a ušetri až 100€ mesačne

Veľké množstvo ľudí v tejto krajine fajčí. Priemerne vyfajčia až krabičku denne. Ak si zoberieš, že by si ušetril denne 3,30€ na krabičke cigariet, za mesiac už ušetríš značnú čiastku.

3,30€ x 30 = 99€

A nielenže ušetríš 100-ku, ešte robíš veľa aj pre svoj zdravý život. Jeden z veľmi dôležitých pilierov žitia Bohatého Života, ku ktorému ťa vediem vo svojich kurzoch, článkoch či iných materiáloch, určite patrí aj zdravý životný štýl. 

               Keďže bez zdravia by sme si nevedeli užívať ani bohatstvo či voľný čas, nenechajme zdanlivo malé hriechy dobehnúť nás niekde v budúcnosti, keď si už svoj život budeme môcť užívať (minimálne finančne) vo väčšej miere.

Menej choď autom, viac pešo a hýb sa. Ušetri až do 200€ mesačne!

V dnešnej dobe sme ozaj veľmi spohodlneli a mnoho z nás chodí autom úplne všade. Je to super pomôcka, ale zároveň aj  niečo, čo nás dobieha, Mnoho ľudí nespraví denne povestných 10 000 krokov pre svoje zdravie, tzv. denné minimum. Často chodíme autom aj o 3 ulice ďalej, na vzdialenosti menšie ako 5 až 10 minút chôdze. 

Na druhej strane takáto “lenivosť” je aj značne nákladná. Väčšinou sa totiž jedná o cesty cez mesto, kde na nás číha zhustená premávka, semafory, častokrát aj zápchy a v neposlednom rade aj viac stresu. Množstvo ľudí, ktorí dochádzajú do veľkých miest by mohli parkovať trochu ďalej od centra a ten dôjsť si 10-15 minút pešo, a mohli by parkovať zadarmo alebo za o dosť nižšiu sumu.

Takže ak sa pozrieme na benefity okrem značných zdravotných benefitov, nám ušetrí aj značnú sumu peňazí.

Zoberme si len pol dňa parkovania každý deň, hoci by sme platili len 1€ za hodinu (a to si môžeš byť istý, že v tých väčší mestách je to viac, napr. v takej Bratislave sa môže vyšplhať na 3 aj viac € za hodinu parkovania v Starom meste).

Takisto státie na križovatkách, semaforoch či státie v zápche je veľmi nákladné na palivo. Niekedy po mojom malom Hlohovci spravím 3 km a miniem palivo za 20-30 km na diaľnici.

Preto ak vezmeme v úvahu, že  pri dochádzaní do väčších miest by si na tomto ušetril, môže to byť toľkoto:

2 litre benzínu na ceste + parkovné za 6 hodín = 2,8€ + 6€= 8,8€ /deň

Ak takéto cesty absolvuješ každý pracovný deň, to je do mesiaca 20 takýchto dní.

20 x 8,8 = 176€ / mesiac

Za mesiac takýmto spôsobom zbytočne nechávaš 176€ za svoju pohodlnosť. Nemeňme sa na Američanov.

Ak pracuješ aj bývaš vo väčšom meste a máš cestu do práce takých zdravých 20 minút, kľudne si zvykni chodiť pešo. Tento príklad ťa presvedčí. A napr. v takej Bratislave, kde by tvoja cesta trvala dlhšie, si tiež vieš nájsť miesto, z ktorého to bude už len tých 20 minút a presunieš sa niekam, kde máš minimálne alebo žiadne parkovné. 

Mimo iného je väčšinou aj omnoho vyššia šanca zaparkovať, keďže parkoviská v centre sú napriek cenám často značne preplnené. 

Tak koľko na parkovnom a jazde autom tento mesiac ušetríš ty?

Zníž výdavky na telefón 

Priemerný účet za mobil je 27€ mesačne, čo činí až 324€ ročne Tvoj môže byť dokonca ešte viac.

Ale je dobrou správou, že existuje spôsob, ktorý môže znížiť tvoj mesačný účet za telefón o polovicu.

Pozri, mobilní operátori minú majetok na celonárodnú reklamu, aby získali nových zákazníkov, potom sa k nich chovajú podpriemerne a stratia ich.

Ale aj oni sú natoľko chytrí, aby vedeli, že je lacnejšie udržať si zákazníka, ako získať nového.

 1. Použi tento jednoduchý graf, aby si zvýšil svoje šetrenie

Najrýchlejší spôsob, ako ušetriť peniaze na tvojom telefónnom účte je zvoliť si správny plán a spojiť služby, ktoré využívaš, aby si dosiahol lepšiu cenu mesačne (napr. mobil plus wifi internet doma). Napríklad, jeden z mojich priateľov zistil, že môže dostať dáta a nekonečné minúty hovorov a ušetriť ešte 120€ ročne – a to iba tým, že si pozrel možnosti rôznych mesačných plánov, ktoré spoločnosť aktuálne ponúka na ich stránke.

Ak nechceš alebo nepotrebuješ posledné technické novinky, takisto vieš ušetriť stovky eur až do ďalšej etapy veľkého technického pokroku (zvyčajne každé 2 až 3 roky).

Tento graf ti ukáže jednoduché kroky k optimalizácii svojho účtu za telefón a ušetríš 50 až 200€ – iba v 10 minútach.

[table id=39 /]

2. Zváž rodinný plán –  aj keby tvoja rodina nejavila záujem

Mesačné platby za mobilného operátora sú najvyššie pre jednotlivcov. 

Pridaj ďalších ľudí do tvojho plánu a dostaneš rovnaké alebo aj lepšie služby … a ušetríš 3 až 20€ každý mesiac.

Pravdepodobne dostaneš neobmedzené minúty a správy spolu so štedrým množstvom dát.

3. Porovnaj plány od iných spoločností.

Toto zvyklo zabrať hodinku až dve, ale teraz existuje web stránka, pomocou ktorej zvládneš porovnanie paušálov  v priebehu pár minút:

MoneyToo

Jednoducho napíš najlepšie ceny, detaily paušálu a či má byť aj s telefónom alebo bez. Budeš mať extra pomoc v rukách, keď budeš volať poskytovateľovi tvojich mobilných služieb.

4. Zavolať svojmu aktuálnemu poskytovateľovi mobilných služieb, aby si našiel lacnejší paušál, ktorý nie je v ich zozname.

Jednoducho vytoč ich číslo. Aby si to mal ešte ľahšie, tu sú:

Orange: 905 alebo +421905 905905

T-mobile: 0800 123 456

O2: 0949 949 949

4-ka: 950 alebo +421950 950950

Po prvé, buď milý. Títo ľudia strávia 12 hodín jednaním s hlupákmi. Chovaj sa k n ich dobre a budeš šokovaný, ako omnoho milší k tebe dokážu byť.

Opýtaj sa ich, aké lepšie paušály ti dokážu ponúknuť. 

TY: “Dobrý, hľadám lepší paušál, lebo vidím, že môj je ozaj dosť drahý. Môžete mi povedať, aké iné mesačné programy máte, ktoré by mi mohli ušetriť peniaze?”

ONI: bla bla to isté ako na stránke bla bla

TY: “Čo tak nejaké iné paušály, ktoré nemáte napísané na stránke?”

ONI: “Nie, to, čo máme je napísané na stránke. Plus, ste na kontrakte a za skoré zrušenie je poplatok XXX€.”

TY: “Rozumiem, ale ušetril by som XYZ€ dokonca aj so storno poplatkom. Obidvaja vieme, že časy sú ťažké, takže rozmýšľam prejsť k (meno konkurenta). Pokiaľ teda nie sú aj iné paušály, ktoré máte…? Nie? Ok, môžete ma prepojiť na vaše oddelenie výpovede zmlúv?”

Pamätaj: Tvoj cieľ tu je, aby si bol presunutý na oddelenie, kde ti môžu dať lepšiu zľavu. Pamätaj, môžu zrušiť tvoju terajšiu zmluvu, iba s tvojím súhlasom.

Keď ťa prepoja, spýtaj sa na rovnakú vec.

Povedz im tvoju konkurenčnú ponuku. Ak ti napr. 4-ka ponúka niečo za povedzme, o 10€ lacnejšie, povedz im to. To je až 120€ ročne do tvojho vrecka. A máš ďalší trik, ako potiahnuť nitky vo svoj prospech. 

TY: “Mám vás rád, ale viete, časy sú ťažké a ja potrebujem dostať lepšiu ponuku, aby som s vami zostal. Vy viete aj ja viem, že získanie zákazníka stojí minimálne desiatky eur, takže má zmysel udržať si ma ako zákazníka. Ale pri týchto cenách nemôžem jednoducho odsúhlasiť, že zostanem. Čo môžete spraviť pre to, aby ste mi ponúkli tento paušál za nižšiu cenu?”

Uvedom si rozdiel – nepovedal si “Môžte mi dať lacnejší paušál?”

Áno – nie otázka vždy vedie k negatívnej odpovedi, ak hovoríte s operátormi. Namiesto toho, spýtajte sa ich vodiace otázky. Vzbudili ste ich s nákladmi na získanie zákazníka, ktoré sú dôležité práve u tohto oddelenia.

ONI: “Práve som to pozrel a mám právo dať Vám abc…”

TY: “Znie to ako by sme sa približovali. OK, tak máme xyz číslo.”

“Aké zľavy ponúkate na spájanie služieb – povedzme mobil a internet?”

“Čo tak zľavy pre môjho zamestnávateľa?” 

ONI: “Ok, najlepšie čo môžem spraviť je …”

TY: “Dobre, potvrďte to. Neobťažovalo by Vás poslať mi potvrdzujúci email?”

Jedna posledná vec: Si v omnoho lepšej vyjednávacej pozícii, ak si pripravený odísť a prejsť na iný paušál (alebo ak si oni myslia, že si pripravený). Oni nikdy nezrušia tvoj paušál bez tvojho súhlasu (a podpisu), a môžem im zavolať znova, ak povedia nie.

Sedíš na skrytých zľavách, ktoré ti môžu ušetriť desiatky až stovky ročne?

Väčšina z nás má stovky eur schované v benefitoch – náhrady nákladov, zľavy na služby, špeciálne ceny či zľavy na všetko od telefónu po členské karty.

Áno, môžeš dostávať podstatné zľavy na lístky, telefónne účty a oveľa viac … ak vieš, kde sa máš pozrieť.

Ale nie vždy dostaneme tieto listy zliav. A keď aj áno, sú zvyčajne ukryté pod kopou iných papierov a informácií okolo.

Je čas ich odhaliť – a rýchlo.

Zamestnávateľ

Naša práca môže byť veľkým zdrojom benefitov a zliav, ale väčšina z nás ich nezvážila, pretože to sú roky, čo sme v tejto práci (alebo nám to jednoducho nikto nepovedal).

Jednoducho sa treba opýtať na ekonomickom alebo v oddelení pre zamestnancov – “Aké benefity alebo zľavy môžem dostať, keď tu pracujem? Napríklad, môžem dostať zľavu u svojho mobilného operátora?”

Špeciálne, ak robíš pre veľkú firmu budeš šokovaný, ako veľa zliav môžeš dostať. Väčšinou je to okolo 10-30% na mobilný program, zľavy u niektorých obchodníkov a pod. Alebo môžeš dostať benefity zadarmo, ako napr. poistenie proti “blbosti” – teda zodpovednosti za škodu, iné zdravotné poistenie zadarmo alebo hradenie jazykového kurzu raz za rok.

Zisti si tie svoje výhody u zamestnávateľa hneď tento týždeň!

Banka a kreditné karty

Niektoré banky ponúkajú vernostné programy a zľavy, ak používaš na platbu u obchodníka ich kartu. Jediná nevýhoda je, že napriek tejto karte sa zľavy neodpočítajú automaticky, musíš si ich vypýtať sám (veď, ktorý obchod by ti sám dával zľavu navyše dobrovoľne). 

Funguje na podobnom princípe ako cashback karty, ale je ešte výhodnejšia. Nemusíš totiž čakať kým prídu peniaze na kartu naspäť, ale hneď sa ti odpočítajú vo forme zľavy. A teda dokážeš aj tieto dva spôsoby kombinovať (ak to dovoľuje predajca).

Príkladom takejto karty je napr. Sphere card či iné.

Avšak tu si daj pozor: Oplatí sa ti takúto kartu mať len ak neplatíš žiadny, prípadne minimálny poplatok za vedenie bežného účtu alebo jednoducho kartu v danej banke musíš mať, lebo je podmienkou pri vedení hypotéky či inej pôžičky u danej banky. 

Kreditné karty, ktoré sú spoplatnené mesačným poplatkom vo výške zvyčajne od 5 do 20 či viac eur mesačne, ponúkajú určité výhody držiteľom (okrem teda kontokorentného úveru, prečo si ju väčšina ľudí zriadi):

 • cestovné poistenie, minimálne po Európe zdarma,
 • rozšírená garancia na tovar, hlavne elektroniku,
 • poistenie pri prenájme auta,
 • zrušenie letu pri chorobe,
 • rôzne rozšírené asistencie a pod.

Preto, ak vlastníš kreditnú kartu, je dobré si zistiť, na ktoré z týchto benefitov máš právo a v akej výške, prípadne či banka ponúka ešte iné, zaujímavé, benefity k takejto karte.

Jednoducho zavolaj tvojej banke alebo banke, v ktorej by si o kreditnú kartu mal záujem a nechaj ich nech ti pošlú zoznam ich benefitov na email.

Členstvo v rôznych kluboch

Či už ide o fitko alebo klub yogy či boxu, kde máš stále členstvo, najlepšie na mesačnej báze.

Skús im zavolať a informovať sa, či nemôžeš napr. dostať hodinu s trénerom zadarmo k tvojmu členstvu alebo vyskúšať nejaký iný šport na 2 skúšobné hodiny zadarmo. Jednoducho, aby si vedel či ťa baví a či v ňom chceš pokračovať.

Často dostaneš aj iné benefity, ako napr. zľavu na členstvo na ďalší rok a pod. 

Nakupuj rýchlejšie a chytrejšie (a ušetri čas aj peniaze)

Experti na lakomé šetrenie sú úplne mimo. Nepotrebuješ si utínať výdavky či kupovať odpad, aby si ušetril. 

Faktom je, že ti idem dať svoje dve odporúčania, ako získať kvalitnejšie produkty za nižšie ceny, v kratšom čase.

Získať skvelú akciu nemusí byť vôbec ťažké. Tu sú moje najobľúbenejšie spôsoby ako dostať výhodnú ponuku rýchlo.

1.Porovnaj to na nete (+ stovky referencií)

Nájdi produkt, ktorý potrebuješ na internete za maximálne 5 minút. 

Predtým, než sme mali internet sme museli veriť predajcom na pobočkách kamenných predajní a dobrým kamarátom či rodine, keď prišlo na nákupy.

V dnešnej dobe môžeme neustále scrolovať cez tisícky odporúčaní či referencií bez ťažkej práce.

Pre väčšinu tovaru do domácnosti, od televízie po mobily, bicykle či vysávače pozri stránku heureka.sk. Naozaj ti môžem len a len odporúčať túto stránku. 

2.Pozri si zjednania a zľavy

Za ďalších 5 minút môžeš ušetriť 5 až 50% na každom nákupe obzretím sa okolo – a to ešte pred cashback zľavou v 3.kroku. Dokonca aj malá platba sa môže premeniť na 20 až 50€ za hodinu.

Jednoducho hľadaj na týchto stránkach svoj špecifický produkt z 1. kroku:

AMAZON – často môžete kúpiť aj nové modely o 10 až 30% lacnejšie ako na iných stránkach (pre posielanie na Slovensko je to amazon.de – dá sa nadstaviť už aj v českom jazyku a dodacie náklady sú často podobné ako má väčšina eshopov v rámci krajiny, dokonca ak ste ju ešte nepoužili môžete vyskúšať mesiac AmazonPrime – doručenia zdarma).

eBuy – v prípade vyššej zľavy sa oplatí aj napriek doručovacím nákladom – záleží aj z ktorej krajiny kupujete. Oplatí sa hlavne elektronika, ale často mávajú vysoké zľavy na rôzne produkty.

bazoš.sk – často tu môžeš nájsť aj nové veci, ktoré sa predávajú za lacnejšiu cenu , ako napr. mobily, ktoré si zobrali ľudia na paušál, no chcú si nechať starý a niečo si privyrobiť, alebo nábytok, ktorý ešte nestihol byť využitý a pod. 

3.Používaj Cash-back systém

Je možné dostať 1 až 6% späť na svoju cashback kartu (ktoré sú či už kreditné karty alebo vernostné karty). Platia skoro na všetko, čo nakupuješ.

A to iba za pár minút, môžeš dostať percento zo všetkého, čo kúpiš. Dostaneš peniaze späť na účet alebo depozit na PayPal určitým percentom z toho, čo si minul.

Keď už raz zistíš, kde si ideš kúpiť svoj produkt, navštív Google stránky, aby si zistil, kde dostaneš najväčšie cashback bonusy na nakupovanie. 

Môžeš ušetriť pár percent z nákupov na tisíckach stránok len minútkou aplikácie cashback ocenenia (použitím karty).

Budeš si musieť teda najprv zriadiť cashback účet (zvyčajne to trvá 2-5 minút) a potom máš skoro automaticky zariadené svoje cashback bonusy na roky dopredu.

4. Získaj kódy na kupóny

20 sekúnd.

Veľa online spoločností konštantne ponúka zľavy pre ich zákazníkov. A môžeš ich dostať – väčšinou v rozpätí 5 až 40% – v sekunde. Nie u všetkých stránok je to isté, ale väčšina obchodníkov má túto možnosť.

Ak chceš teda vyskúšať výzvu, vygoogli si: Názov webovej stránky + “kupón” alebo Názov webovej stránky + “zľava”. Ušetríš 5 či v niektorých prípadoch až do 60% väčšiny platieb. 

Plať za kvalitu tak, kde na tom záleží – a kupuj lacnejšie značky pre zvyšok

Pracujem “z domu” alebo od hocikiaľ na svete. 

Preto som rada, že si môžem dovoliť kúpiť drahší počítač, ktorý mi šetrí čas aj nervy, môžem cestovať a byť si istá ak im tá zásuvka v Ázii nebude držať moju nabíjačku alebo na 2 dni vypadne elektrika, vydržím sa dobiť aj notebookom a ešte na ňom aj ďalšieho pol dňa pracovať. 

Takisto chcem mať lepšie auto, lebo momentálne potrebujem ľahké a pohodlné prepravovanie sa po stretnutia s partnermi či klientmi a takisto získavaním nových poznatkov. Byť bez auta alebo riskovať, že sa mi pokazí každý tretí týždeň by bolo pre mňa nákladnejšie ako drahšie súčiastky či väčšia investícia doň.

A teda aj ty, ak niečo naozaj miluješ alebo to často používaš, odporúčam ti minúť na to peknú sumičku – pretože vysokokvalitné veci často:

 • Vydržia omnoho dlhšie
 • Zachovávajú si svoju hodnotu dlhšie (a strácajú na cene pomalšie)
 • Pracujú lepšie ako najlacnejšie produkty v danej kategórii
 • Dodajú ti úžasný pocit – skok z kvality na bode mrazu do takéhoto komfortu je obrovský

Ale vtedy, keď ti je to jedno alebo nevidíš žiadny značný rozdiel v kvalite, kúpiť lacnú značku je perfektná cesta ako ušetriť. To je dôvod, prečo si kupujem sprchový gél za 1-2€, ale kupujem mandľové maslo za 10 alebo keď chcem mäso zájdem do lokálnej predajne hydiny a nakúpim tam, hoci je to o 30-50% drahšie ako v reťazcoch. 

Môžeš ušetriť až 10-50% viac nákupom vecí, ktoré bežne potrebuješ alebo používaš a to nákupom vo väčšom množstve – syry, pivo či  napríklad aj kuchynské utierky.

A lacné značky sú často aj identické. To je napr. dôvod prečo farmaceutické spoločnosti míňajú miliardy presvedčovaním ľudí, že ich lieky (väčšinou voľno predajné ako napr. Aspirín či Ibuprofen) sú lepšie ako generiká, hoci sú chemickým zložením identické. 

Keďže lieky často tvoria veľkú časť výdavkov ľudí, hlavne sa toto percento ľudí vekom zvyšuje, je naozaj dobré si zistiť, aké generiká na lieky, ktoré používate existujú a koľko na nich viete ušetriť. Máte právo vypýtať si iný liek aj pri predpise u lekára! Môžte takto ušetriť desiatky až stovky (!) mesačne. 

Bonusový typ: Ušetri peniaze vo svojej budúcnosti tým, že budeš splácať dnes svoj dlh vo väčšej miere

Tento typ som nazvala bonusový, pretože dnes ti z tvojej peňaženky peniaze vytiahne. 

Ako je teda možné, že ušetríš?

Ako môžeš splatiť dlh s menšou bolesťou

Pretože pôžičky sú zvyčajne väčšie čiastky rozdelené po dobu viacerých rokov, úspory môžu byť rozdielne ak zaplatíš o niečo extra navyše každý mesiac, aby si splatil svoju pôžičku skôr. Čím dlhšie trvajúca pôžička, tým viac môžeš ušetriť. 

Tak povedzme, že máš spotrebný úver vo výške 10 000 eur, máš naň 8%-nú úrokovú mieru ročne a máš ju splatiť počas 15 rokov. Ak budeš platiť štandardné mesačné platby, zaplatíš priemerne 95,57€ mesačne. Ale pozri, koľko ušetríš na úrokoch, ak budeš paltiť iba 100 eur mesačne navyše (k tvojej danej minimálnej splátke), teda raz toľko.

[table id=28 /]

Pamätaj, dokonca ja 20 eur mesačne ti môže ušetriť značnú čiastku peňazí, ktoré by si zaplatil banke na úrokoch. A keďže to asi len tak – z lásky – nerobíš, skúšaj dosplácať čo najväčšiu časť.

Poznámka: Predtým som písala, že budeš platiť 100 eur mesačne extra. Mal by si platiť mesačne navyše k svojej hypotéke, namiesto investovania?

Akokoľvek, je to na zváženie v každej konkrétnej situácii. Dôležité je, či si nájdeš tých pár desiatok až stoviek eur mesačne, aby si buď začal investovať alebo aspoň splácal rýchlejšie svoju hypotéku, bude to mať určite enormný benefit na tvoju finančnú situáciu.

Ďaľší príklad:

Hlúpy Janko a Múdra Marienka 

Zaplatiť 5 000 € na spotrebný úver s 12%-nou ročnou úrokovou mierou.

Minimálne platby sa rovnajú maximálnej bolesti.

Hlúpy Janko platí minimálne mesačné platby

[table id=29 /]

Jeho mesačná platba je 178,64 €. 

Múdra Marienka platí dvojnásobok minimálnej platby

[table id=30 /]

Jej mesačná platba je 360,62 €. Marienka sa rozhodla platiť 2-násobok minimálnej splátky, a tým znížila úrok, ktorý zaplatí banke o viac ako polovicu (o 486 €) a aj čas, za ktorý dlh splatí o 1 rok a 6 mesiacov. 

Takže, tu vidíš, aký veľký rozdiel je v tom, za koľko splatíš svoj úver. Preto platením väčšej čiastky dnes, hoci ti odchádza z peňaženky, ušetríš reálne peniaze, ktoré by si musel platiť na úrokoch v budúcnosti a ešte si aj rýchlejšie splatíš dlh. 

Disciplína nie je o odriekaní si, je o nadstavení si pravidiel, automate týchto pravidiel a jednoduchom užívaní si života. 

Ak chceš viac typov, ako ušetriť alebo ako si nadstaviť svoje automatizované financie, stiahni si moju Príručku alebo čítaj tu. 

Ak máš nejaké otázky ohľadom peňazí a ich spravovania, sem s nimi! Napíš mi ich na email: Zuzana@peniazepolopate.sk. Natočím na ne video s odpoveďou, aby pomohli tebe aj ďaľším ľuďom a nájdeš ich na tomto blogu.

Leave a Reply