Určite si už niekedy zažil. Bol si pripravený vyštartovať do novej, krajšej etapy svojho života, zarábať viac peňazí, stať sa lepším človekom, naučiť sa novým návykom a pod. A zrazu skrat. Akoby uťalo, zrazu si cítil, že už nič z toho nemá takú cenu snaženia sa, už tvoje ciele pobledli, prípadne sa zmenili.

Tak s tým je oddnes koniec. 

Nie, bohužiaľ, to ti sľúbiť nemôžem. Môžem ťa však ubezpečiť, že je s tebou všetko v poriadku. Máme to tak, raz za čas, všetci. A keďže v živote to funguje na sínusoide raz hore, raz dolu, takisto je to aj s motiváciou. Vždy záleží na tom, ako silný je tvoj impulz pre danú vec – čím je silnejší, tým máš väčšiu pravdepodobnosť, že vytrváš. 

Lebo o to tu ide – o to vytrvať v svojom snažení, aby sme dosiahli ciele, po ktorých túžime, hoc by sa nám na začiatku zdali vzdialené.

Tak ako správne na motiváciu? 

Môj priebeh motivácie

A ako som začínala ja sama?

Môj cieľ učiť ľudí finančnej gramotnosti som si vyskúšala najprv na okruhu kamarátok a kamarátov či na známych, ktorých som stretávala popri svojom cestovaní (to aby som aj ja mala prehľad, čo sa týka iných krajín – vždy je dobré vedieť, kde sa asi možnosťami nachádzame popri zvyšku sveta). 

Keď som sa rozhodla ísť do toho vážne, že najprv zistím, čo naozaj ľudia chcú a čo potrebujú. A čo tak vedia o finančnej gramotnosti a ako to aplikujú vo svojom živote. Najlepšou cestou bolo finančné poradenstvo.

Pretože nie myšlienky, ale činy prinášajú výsledky. 

Preto by sa každý, kto chce dosiahnuť svoje ciele, mal rozhodnúť ísť do akcie. A to hneď!

Sama som veľa chodila, stretávala sa s ľuďmi a učila sa. Bola som na nich milá, čo som nevedela som si zistila a nehrala sa na pani Premúdrelú. Keďže existujú veci, ktoré mňa osobne predtým nezaujímali. 

Toto ma však vycvičilo v tom, aby som sa nevzdávala svojich snov a šla si za nimi. Spravilo to zo mňa sebavedomejšiu ženu, autoritu vo svojej oblasti. A tak som aj začala pôsobiť na ľudí – lebo ako sa cítiš, tak ťa aj vnímajú.

Takisto chodím často do akcie, teda či už stretnutia, kde je veľa nových ľudí, udalosti a iné miesta, kde sa znovu stretnete či spoznáte nových ľudí. 

Ak beriete svoju víziu vážne, neprestanete o nej rozprávať s ľuďmi. Ak cítiš, že niekde to nemá zmysel a určitý človek ti bude protirečiť už len z princípu, kašli naňho. To nie je tvoja cieľová skupina.

Existuje mnoho ľudí, s ktorými môžeš zdieľať svoje poznatky, sny a ciele do budúcna. 

A nikdy netušíš kedy stretneš niekoho, kto ti pomôže práve v tom tvojom. 

Jedna veľmi dôležitá vec, ktorú som si na svojej ceste uvedomila je, že je veľmi dôležité aký slovník používaš. Musí byť taký, aby si sa cítil pohodlne a dobre.

Teda používaj slova, ktoré ti “sedia”. Vtedy sa stratí všetka, kŕčovitosť, váhavosť, neistota a všetky iné negatívne pocity, ktoré by si mohol mať, ak by si sa nevyjadroval tým svojím prirodzeným spôsobom. 

Ak je tvoj bežný slovník podľa teba katastrofický, dopraj si zmenu aj v tvojom prirodzenom prostredí. Teda skús meniť vyjadrovanie, limitovať vulgárne slová a iné nedokonalosti aj v komunikácii s priateľmi, rodinou, kolegami a pod.

Bude ti potom omnoho prirodzenejšie sa baviť s klientmi v podnikaní či práci na lepšej úrovni, ako keby si mal “prepínať” do oficialít.

Takisto každý zlý pocit, ktorý na svojej ceste mám, ihneď preberám so svojím mentorom.

Zistila som, že je veľmi dôležité mať pri sebe človeka, ktorý si prešiel podobnou cestou ako ty a je ďalej. Dodá ti silu a motiváciu v ťažkých časoch, pomôže ti rozhodnúť sa, dá ti nové myšlienky, zdieľa spôsoby, ktoré používa on/ona sama.

A takisto ťa pochváli za to, ako sa ti darí a dodá pocit, že tvoj pokrok nie je len taká maličkosť, ako to môžeš cítiť sám.

Určite ti odporúčam nájsť niekoho v tvojej oblasti, ktorý je už úspešný a robí to dobre, aby ťa previedol tým, kam sa chceš dostať. 

Takisto, ako keď si chcem zlepšiť postavu vo fitku, tak si nájdem trénera, tak aj v podnikaní, keď chcem byť na dobrej ceste, hodí sa človek, čo ti s tým pomôže. 

Ak chceš vedieť, ako na financie a zbohatnutie z tvojej východiskovej situácie, neváhaj ma osloviť na osobné koučingové konzultácie alebo si prejsť mojím online vzdelávacím kurzom. 

Začať môžeš kľudne tým, že si stiahneš moju bezplatnú PDF Príručku.

Ako sa správne namotivovať

Najdôležitejšia vec, nech chceš hocičo dosiahnuť, je nielen chcieť to viac ako hocičo iné (čo si už iste niekedy počul), ale práve mať aj iné priority.

Môže ťa to na prvý pohľad miasť – ale vysvetlíme si prečo. 

Mám aj iné priority v živote a takisto ciele a chcem, aby sa krásne dopĺňali, teda nelipnem iba na jednej. A to je práve to tajomstvo.

Podnikanie a učenie ľudí, aby mohli žiť ten svoj Bohatý Život je mojou najväčšou vášňou, radosťou aj výzvou v jednom. Ale nie je to môj jediný cieľ, jediná radosť a jediná výzva, ktorú mám.

Takisto chcem mať úžasný svoj osobný život, mať partnera, zdieľať spolu radosti a kvalitne tráviť čas, obklopiť sa priateľmi a môcť s nimi tráviť dostatok času, cestovať a objavovať nepoznané, môcť navštíviť rodinu, atď.

Teda, pre úspech je dôležité žiť svoj život vyrovnane, venovať sa aj iným oblastiam, ktoré ťa spravia šťastným.

Ak máš totiž horšie obdobie v práci či podnikaní, alebo v niečom, pre čo si sa rozhodol byť úspešným (či už v cieli dosiahnuť svoj Bohatý Život alebo v hokeji či tanci), dôležité je nelipnúť iba na tom. Teda, aby ťa v horšom období vedelo potešiť niečo iné v tvojom živote.

Takto vyvážiš menej úspešné obdobie inými úspechmi či radostnými chvíľami v tvojom živote.

Napriek menšiemu poklesu v jednej oblasti si dovolíš cítiť sa dobre a príjemne vo svojom živote vďaka nejakej inej a to ti pomôže udržať motiváciu a fókus na tvojich cieľoch.

Takže aké sú tvoje priority v živote, na ktoré sa chceš sústrediť a tvoria ten tvoj happy work-life balance? 

Napíš si ich na papier a porozmýšľaj nad nimi! Toto cvičenie je super aj na určenie si terajších priorít v živote, ktoré ti pomôžu sa rozhodnúť vtedy, ak váhaš nad viacerými možnosťami, alebo si nie si istý, čo je pre teba správne.

Ako docieliť, aby nám motivácia vydržala čo najdlhšie

Keď radím svojim klientom, aby si aspoň mesiac až tri zapisovali a rozdeľovali svoje výdavky podľa mojich rád, mnoho z nich zistí, že na konci mesiaca im zrazu zostávajú peniažky. Prečo je to tak?

Veľa ľudí má tendenciu nezostať na nule. A to sa deje iba vtedy, ak si vidíme do čísel.

V tomto prípade čísel na bankovkách, ktoré máme v obálke alebo presne vypísané na podúčte. V takomto prípade sa ľuďom nestane, že zostanú týždeň či dva s 5-kou v ruke.

Áno, je to zveličený príklad, ale verte mi, poznám mnoho aj takých. 

Takže, čo z toho vyplýva? To, čo nemeriaš, ani nekontroluješ.

Ak chceš mať prehľad nad svojimi peniazmi, meraj ich a viď do nich.

S tým súvisí aj druhá dôležitá vec – prijatie 100%-nej zodpovednosti za svoj život. 

Lebo iba ak prijímaš 100%-nú zodpovednosť za svoj život, vtedy vieš veci naozaj meniť a dokážeš byť voľný a šťastný. Nie rodičia, nie štát sa o teba postará, ale len ty sám.

Ty rozhoduješ, čo študuješ a či, čo robíš, ako sa máš, aké máš zvyky aj zlozvyky a sám rozhoduješ aj či sa zmeníš.

Preto sa teraz zamysli, čo je tvojou motiváciou pre to, čo robíš a čo chceš dosiahnuť. Čo je tvojím cieľom a prečo? 

Najlepšie je ísť naozaj hlboko do seba a preto mám teraz pre teba pripravené Motivačné cvičenie 3×3. Zober si A4-ku alebo zošit a pero. Navrch si napíš svoj cieľ. 

1.časť cvičenia: Napíš si 3 dôvody na otázku: Prečo chcem/musím …..? (Za tri bodky doplň svoj cieľ, ktorý si si napísal na vrch papiera.) 

Bude to vyzerať nasledovne: 

Prečo chcem/musím rozumieť peniazom a žiť Bohatý život?

  1. Chcem žiť slobodný život s kopou času na seba, partnera a svojich priateľov.
  2. Chcem cestovať a teda mať na to finančné prostriedky a dovoliť si kupovať pekné veci.
  3. Chcem sa vyhnúť práci do 70-ky a žitiu “od výplaty k výplate”.

2. časť cvičenia: pozostáva z 3 odpovedí na tú istú otázku: Prečo chcem/musím….?

Tu si však za tri bodky už doplníš 1.odpoveď  otázky číslo jedna.

Prečo chcem/musím (A 1. ODPOVEĎ Z PREDCHÁDZAJÚCEJ OTÁZKY) žiť slobodný život s kopou času pre seba, partnera a svojich priateľov?

A zase vypíšem 3 odpovede:

1. Lebo chcem prežiť plnohodnotný život, ktorý ma bude tešiť po viacerých stránkach a pretože moji blízky sú pre mňa najdôležitejší a chcem mať s nimi kvalitné vzťahy a preto potrebujem mať aj dostatok času.

2. …

3. …

Takisto spravíme otázky z odpovede číslo 2 a 3 a odpovieme si na ne. Teraz už nemáme 3 odpovede, ale 9 odpovedí.

3.časť cvičenia: pozostáva z 3 odpovedí na tú istú otázku: Prečo chcem/musím….?

Tu si však za tri bodky už doplníš 1.odpoveď  otázky číslo 2.

Prečo chcem/musím (A 1. ODPOVEĎ Z PREDCHÁDZAJÚCEJ OTÁZKY) prežiť plnohodnotný život, kvalitné vzťahy a mať dostatok času?

A zase vypíšem 3 odpovede:

1. Chcem/musím tráviť plnohodnotný čas s partnerom, rodinou a priateľmi, lebo iba čas, ktorý strávim s nimi duchom prítomne a pozorne je pre mňa tým plnohodnotným a ráta sa mi, a viem, že aj väčšine mojich blízkych. Chcem, aby si ma pamätali v dobrom a takisto mi to vracali späť.

2. …

3. …

Teraz napíš 3 odpovede na 2. aj 3. odpoveď prechádzajúcej otázky. 

Potom prejdi k 2 druhej 3-ke odpovedí na otázky a prejdi si každú 3 odpoveďami.

A na záver posledné 3 odpovede  (v 2.kole) na 3. odpoveď prvého kola. 

Teda v 3. kole by si mal mať 27 odpovedí na tvoju prvotnú otázku. Pýtaš sa prečo tri kolá a prečo potrebujem toľko odpovedí?

Lebo prvotné odpovede sú väčšinou tie, ktoré ťa napadnú ako prvé – sú v tvojej vedomej časti mysle a tá je ovplyvňovaná spoločnosťou názormi okolia a teda rôznymi vplyvmi ovplyvnená. 

V druhom kole sa už trochu zamyslíš, prečo chceš či musíš danú vec. Má pre teba význam? A prečo vlastne? Čo je za touto myšlienkou naozaj? Čo cítim za tým?

V treťom kole už musíš ísť naozaj do hĺbky a viac si potrápiť hlavu pri zamýšľaní sa prečo to chcem alebo musím spraviť? Čo cítim hlbokom vo svojej duši? Prečo je to naozaj pre mňa dôležité?

Takto občas niekto príde na to, že možno jeho prvotný cieľ nie je preňho naozaj taký dôležitý, ale to, čo mu to prinesie už áno. A aké sú jeho hlboké a skryté motívy, ktoré ho pooháňajú vpred. 

Preto je dobré si takýto zoznam  nechať niekde v blízkosti, napr. na vrchu prvého šuplíka svojho stola, prípadne aj na ňom.

Niekde, kde v čase, kedy naša motivácia začne prudko klesať, si ho vytiahneme a zistíme koľko veľa dôvodov sme si našli pre to, čo robíme. 

A to ti dodá silu pokračovať ďalej. Lebo každý má občas obdobia, kedy sa nedarí a chce sa na všetko vykašľať. Preto buď na takéto obdobie pripravený. S týmto jednoduchým, no o to účinnejším cvičením ti to pôjde určite ľahšie. 

Ako si stanoviť ciele a čiastkové ciele

Ďalšou možnosťou ako vytrvať vo svojich túžbach a dosiahnuť svoj cieľ je rozdeliť si ho. Stanoviť si viacero menších, čiastkových cieľov ti pomôže v tom, aby si prišiel do cieľa. 

Aké sú míľniky na ceste k splneniu tvojho cieľa? Urči si ich a sprav si z nich svoje čiastkové ciele k dosiahnutiu toho hlavného.

Je to super v tom, že vidíš, kde už si v svojom snažení a máš skôr motiváciu napredovať, lebo menšie ciele sú omnoho bližšie a ľahšie splniteľné ako cieľ konečný. 

A takisto sa vieš super cítiť aj keď dosiahneš takýto čiastkový cieľ a smieš sa aj za to odmeniť. 

Ako si dodať dodatočný impulz, keď strácame vidinu cieľa

 Okrem Motivačného cvičenia 3×3, ktoré sme si ukázali, vieš mať pri sebe v blízkosti aj iné “pomôcky”. Môžu to byť rôzne poznámky zo seminárov, vyznačené texty v knihe, či niečo iné, čo práve teba nakoplo robiť to, čo dnes robíš. 

Záleží aj na tom, akým spôsobom sám seba motivuješ. Určite je super vec nájsť si správnu knižku či čítať blogy v tvojej oblasti, sem-tam si pozrieť nejaké video či podcast. 

Pravdou však ostáva, že pokiaľ len čítaš knihu či počúvaš audio/video, nemáš tie výsledky, lebo si do toho neinvestoval dostatok času a peňazí. 

Častokrát si najviac ľudia cenia to, na čo museli vynaložiť najviac námahy a to či už finančne alebo časovo, väčšinou oboje. 

Veď takisto si viac vážime hodiny jazyka u súkromníka či jazykovej škole než tie klasické, čo sme mávali na vyučovaní.

Aj sme si omnoho viac zobrali. Keďže sme za ne museli zaplatiť a ešte vynaložiť námahu ísť na túto hodinu dobrovoľne, snažili sme sa omnoho viac. Samozrejme, väčšinou aj metódy učenia boli na inom leveli.

Ako správne motivovať iných

Dôležitým atribútom pri motivácii je nielen rozhodnutie, ale hlavne aj akcia, teda prvý krok a naplánovanie ďalších (aj s dátumom určenia).

Ďalší dôležitý prvok motivácie je psychológia. Teda používať tie správne slová. 

Napr. nechceme používať slovo chudnutie, lebo evokuje u ľudí nepríjemný pocit (z odopierania si, …), ale použijeme slovo úprava váhy. 

Takisto ja nechcem ľudí učiť, ale naučiť a vzdelať.

Preto 2 základné prvky motivácie tvorí používanie správnych slov a okamžitá akcia!

Ak máš nejaké otázky ohľadom peňazí a ich spravovania, sem s nimi! Napíš mi ich na email: Zuzana@peniazepolopate.sk. Natočím na ne video s odpoveďou, aby pomohli tebe aj ďaľším ľuďom a nájdeš ich na tomto blogu.

Leave a Reply