V 4. videoblogu zo série Pýtajte sa Zuzany si rozoberieme poslednú otázku, ktorú som vybrala. Píšete mi už nejaké otázky, aj keď ich nie je veľa som veľmi rada, že mi ich píšete, hlavne ak sú také dobré, ako táto posledná. Preto sleduj toto video pozorne až do konca, lebo takéto hodnotné informácie sa nerozdávajú často zadarmo. Bude dobré ak si teraz zoberieš pero a papier, lebo sa pustíme spolu do akcie!

Dostala som otázku: Ako je to s tým známym: Do dôchodku mladý a bohatý? Ako by som si to mohol splniť?

Pretože si osobne myslím, že časť mladý (a schopný ísť do dôchodku) je dôležitejšia, pozirieme sa v prvom rade na tú. Veď ísť finančne nezávislý a mladý je lepšie ako starší, bohatý a s infarktom predo dvermi. 

Avšak sme naozaj schopní v dnešnej generácii ísť do dôchodku skôr? Napr. v 50-ke?

Veľmi dobre si uvedomujem, že nie všetci môžme byť milionári a to rovno už hneď v 30-ke. Myslím si však, že ak si začneme plánovať svoju budúcnosť a predstavíme si svoj celý život, mali by sme vedieť ako by asi mohol vyzerať. A to už počas prvých rokov svojho zárobkového života a platenia daní 🙂


Takisto som si pre Teba pripravila audio verziu, ktorú môžeš využiť napr. do auta či sluchátok počas cestovania alebo prechádzky.


Ako už názov blogu napovedá, budeme sa baviť o tom, ako ísť  do dôchodku mladý a bohatý.  Preto mám na teba jednu otázku : Koľko by si potreboval ty, aby si išiel do dôchodku mladý a bohatý?

Aký je to pre teba vek? A koľko by si potreboval na to, aby si išiel do dôchodku mladý a možno nie bohatý, ale v takom štandarde, aký máš dnes? A mohol si dovoliť to, čo si môžeš dovoliť dnes.

Hneď 2. krokom je vedieť, kedy by to bolo. A čo ťa možno prekvapí, 3. krokom je odpoveď na otázku: Aký je predpokladaný vek, akého sa dožiješ.

Ak si v mojej generácii, teda generácii Y alebo tzv. mileniálov, tak určite sa ta týka, že sa budeme dožívať v priemere min. 90 rokov. Kľudne sa veľa ľudí bude týkať aj 100-ka. Čím ďalej sa budeme dožívať stále vyššieho veku a mal by si s tým rátať. Ak chceš plánovať naozaj pohodovo, mal by si počítať až k stovke. Pre tých, ktorí sa majú radi. 

Ak by si chcel ísť do dôchodku v 50-ke mal by si počítať s dôchodkom na 50 rokov. Preto je otázka, či naozaj ísť do dôchodku v 50-ke a či budeš na to mať. Preto je to vec nad ktorou sa treba zamyslieť. Nikto nechce zažiť chudobu a obmedzovanie sa. Ale byť starý a chudobný – to je ešte horšia situácia!

Keď sa zavádzal dôchodkový systém, ľudia väčšinou v priemere trávili na dôchodku 5až 8 rokov. Dnes nám to vychádza aj 2é či 30 rokov v priemere na dôchodku. Je úžasné, že si dnes môžeme užívať dlhší život na dôchodku, ale ak budeme dostávať 200-300€ na mesiac, asi si s tým veľa zábavy neužijeme. Teda podľa mňa žiadnu a ešte budeme radi, ak nám vyjde okrem jedla a nájmu aj na lieky.

Aby sme nejakú mali, bolo by dobré udržať si aspoň dnešný životný štandard, aby sme mohli ísť do dôchodku aspoň nezávislí. Preto som nadstavila príklad na to, aby sme mohli pri 25 rokoch práce, po vysokej škole (v 25-tich rokoch) na 50 rokov na dôchodku. Aby bol vo veľkosti aspoň takej, aby sme si udržali svoj štandard, ako dnes, mať tie peniaze bez práce. 

Toto som nadstavila tak, aby sme si mohli časť života užiť a mať aj zaslúžený oddych, lebo viem, že nie všetci môžu byť milionári a ísť do dôchodku v 30-ke. Preto je tu ukážka nad čím sa zamysli a odpovedaj si teraz na tieto otázky.

7% v priemere, vedia už absolventi môjho kurzu Kráľ Peňazí alebo ľudia, ktorí si prešli mojimi konzultáciami či koučingami alebo pravidelne sledujú môj blog.

Treba si odpovedať na tieto 3 otázky. Nižšie potom uvádzam príklad, ak by som teraz napr. mala terajší štandard 800€ a chcela by som si ho udržať na ďalších 50 rokov na dôchodku, koľko by som potrebovala mesačne odkladať. 

Tak si ich teraz zapíšte na papier, ktorý ste si nachystali.

S touto konečnou sumu musím vedieť, ako naložiť aby som ju len nemíňala, ale vedela ju zachovať (napr. na väčší výdavok alebo pre vnúčatá J) a zároveň mala tých 800€ mesačne na živobytie, nielen z tej sumy míňala. Alebo získala viac ako tých 800€ mesačne z tejto sumy. Áno, aj to ide, je to však komplexnejšie a do veľkosti tohoto článku sa to nevojde. Keďže každý má svoje možnosti, s ktorými dokáže pracovať, inú toleranciu k riziku a vedieť ako s nimi narábať. 

Dúfam, že ti tento článok otvoril oči v tom, ako to s vašou budúcnosťou bude vyzerať, ako si ju môžeš naplánovať a koľko ťa to bude stáť.

Budem rada ak mi pod článok napíšete komentár, čo vás vo videu zaujalo alebo čo by ste sa ma chceli spýtať v nejakom z ďalších videí a čo Vás ohľadom peňazí zaujíma.

Ak máš nejaké otázky ohľadom peňazí a ich spravovania, sem s nimi! Napíš mi ich na email: Zuzana@peniazepolopate.sk. Natočím na ne video s odpoveďou, aby pomohli tebe aj ďaľším ľuďom a nájdeš ich na tomto blogu.

Leave a Reply