Vítam ťa pri 5. videoblogu zo série Pýtajte sa Zuzany. V tomto článku som si pre Vás pripravila otázku, ktorá sa mi naozaj veľmi páčila: „Ako mať milión?“

Teda ako sa to dá v našich podmienkach dosiahnuť, a či je aj nejaká cesta bez toho, že by som začal podnikať či získal super prácu, kde sa zarába 5 či 10 tisíc € mesačne.

Čítajte ďalej, lebo tento obsah, ktorý je tu zadarmo Vám môže priniesť zmenu vo vnímaní peňazí v živote. Preto teraz klikni na play a pozri si video alebo pokračuj ďalej na článok.

Takisto som si pre Teba pripravila audio verziu, ktorú môžeš využiť napr. do auta či sluchátok počas cestovania alebo prechádzky.

Prvou otázkou, ktorú sa ťa spýtam je: Dokážeš mať DISCIPLÍNU?

Naozaj zo všetkého najviac potrebná je práve disciplína. Lebo sú 3 typy ľudí:

  1. Takí, ktorí zarobia hoci 600€, ale vedia si odložiť, teda minú 550€ alebo 590€.
  2. Takí, ktorí zarobia 900€ až 1000€ (priemer), a toľko aj minú. Teda míňajú dokým majú a posledný týždeň je vždy ťažší.
  3. Takí, ktorí aj keď zarobia 2000€, minú 2500€ a pod. Teda vždy čakajú na ďalšiu výplatu so splatením toho, čo už „pred-minuli“ a ak prídu o prácu, sú v koncoch a v dlhoch, ktoré ich stále viac a viac pohlcujú.

Dokážeš si teda povedať, že si budeš každý deň odkladať presnú sumu na svoj sen? 

Keď chceš ten sen dosiahnuť, tak ho dosiahneš. Ak chceš mať raz milión €, tak ho budeš mať – ak budeš mať disciplínu. Hlavne, ak nie si ešte 50tnik, ale máš 20-30 rokov je to aj pre obyčajného človeka možné v dnešnej dobe. Aj pre zamestnanca.

Vieš si predstaviť, že by si si odkladal 5€ denne? Naozaj 5€ nie je veľa, aj podľa toho, čo zarábaš v práci. To je veľmi dosiahnuteľná suma aj pri menších príjmoch.

A teraz si predstav – dokázal by si si ušetriť aj 10€ denne? Tu je to kľúčové! Týchto 10€ denne ti dokáže vybudovať 1 000 000€. Ako?

Čo na to potrebuješ? 40 rokov pravidelnosti. A správne investovanie. To naozaj nie je nejak ťažké.

Tak po prvé – 40 rokov. Ak máš dôchodok v 70-ke, tak Stačí ak začneš investovať v 30tich rokoch, aby si svoj sen splnil do tohto veku. Ak máš 20 rokov, vieš ísť na dôchodok a splniť si svoj sen o dosť skôr. Ak začneš odkladať hneď ako dosiahneš plnoletosť, už v 58-ke.

Prečo vždy hovorím do dôchodku? Lebo to je jediný čas, keď bez práce alebo námahy dostaneš nejaké peniaze „na prežitie“ (sú krajiny, kde nikdy nič zadarmo nedostaneš). Po rokoch tvrdej práce a úsilia. A aj to nie vždy – ak ich nebude dostatok (odpracovaných rokov), nedostaneš skoro nič. Preto si sama myslím, že na tieto veci sa človek spoliehať nemá, má sa spoliehať sám na seba. Je to samostatná téma na článok, preto už len v krátkosti – pointa je v tom, predbehnúť čas tohto dôchodku a vytvoriť si svoj vlastný skôr ako už si nebudeme môcť plne užívať život – preto si treba vytvoriť svoj vlastný, aby sme mali pekný život, čas si ho pekným robiť a plniť si sny a aj dostatok energie to uskutočniť.

Teda mať pasívny príjem. To je ten dôchodok, ktorí si vieme vytvoriť. A je to neuveriteľne krásny pocit, ktorý by som dopriala každému, keď ti pípne sms-ka: príď si pre dôchodok, alebo ti prídu peniaze za niečo, na čo sa nemusíš veľmi namáhať a pod. A je to dosť na to, aby si mohol žiť v pohode.

A toto sme spomínali so sumou 10€. Dá sa to však aj SKÔR. Samozrejme, ak máš dostatok peňazí, môžeš odkladať aj viac. Vieš si predstaviť, že si budeš odkladať 15€ denne, 20€ denne?

Ak by si vedel dať 20€ každý deň a investovať do svojej budúcnosti, svojho sna mať milión €, tak to vieš dosiahnuť už za 32 rokov. A teda tu už je pri nadväznosti na minulý článok, môžeš ísť do dôchodku pomerne mladý a bohatý (teda už v 50-ke) a to s miliónom €. Ako by sa ti to páčilo? 

Po druhé – prečo suma 8% v priemere (na ktorú som počítala, koľko rokov by ti to trvalo)? Pre mňa je 10% správna suma, ktorú vieš dosiahnuť, ak vieš aspoň základne sa orientovať na trhu. Dá sa to dosiahnuť, ak investuješ v správnom období do akcií, alebo investuješ takto pravidelne (t.j. napr. mesačne). Alebo ak chceš začať hocikedy, prípadne na istotu, dá sa ísť cestou portfólia do každého „počasia“. Teda, ak investuješ v časoch dobrých – pri vrcholoch ekonomiky, alebo pri prepadoch či pri neustálych výkyvoch. Práve takéto veci ťa naučím vo svojich prémiových programoch či pomocou konzultáciácií. Alebo si môžeš kliknúť na www.peniazepolopate.sk a v menu nájdeš kurz Kráľ peňazí. A určite sa to vieš dozvedieť aj inými spôsobmi – sú však zdĺhavejšie a musíš sa dostať k správnym ľuďom (a vedieť ich odkontrolovať).

A prečo 8% v tomto príklade? Nie každá firma má rovnaké poplatky – či už akcie alebo iné nástroje na trhu. Preto príklad 8%, aby si tam mal priestor na tieto poplatky, ďalej dane a pod. Ak sa vieš sám dostať na 10% a vyhnúť sa zbytočným poplatkom – super! Dosiahneš svoj sen o pár rokov skôr!

Budem rada ak mi pod článok napíšete komentár, čo vás vo videu zaujalo alebo čo by ste sa ma chceli spýtať v nejakom z ďalších videí a čo Vás ohľadom peňazí zaujíma.

Ak máš nejaké otázky ohľadom peňazí a ich spravovania, sem s nimi! Napíš mi ich na email: Zuzana@peniazepolopate.sk. Natočím na ne video s odpoveďou, aby pomohli tebe aj ďaľším ľuďom a nájdeš ich na tomto blogu.

Leave a Reply