V tejto Rukoväti s vami budem zdieľať 10 vecí, do ktorých investujem ja sama, aby som bola bohatá v 30+ a aby ste aj vy mohli odísť na dôchodok v  ďaľšej dekáde. A nebojte, aj ak máte 20ku či 30ku za sebou, tieto rady stále využijete.

Preto je proncíp rovnaký, ak máte 30+ a chcete byť bohatí vo vašich 40+. Následujte rady a informácie, ktoré tu nájdete a premeňte ich na prax.


Sama si myslím, že si môžete vyskladať dobrý život aj napriek tomu si dopriať míňať peniaze bez viny aj teraz a zároveň zaspávať s čistým svedomím, že sa posúvate dopredu a budete mať v budúcnosti lepší štandard.

Avšak stále viac a viac ľudí túži po odchode do dôchodku mladí a bohatí. A neznamená to pre nich 70-ku, ale v rámci najbližších pár rokov. A ja im úplne verím, tiež som mala túto túžbu a som šťastná, že sa mi ju podarilo splniť. 

Preto tu mám pre vás pár tipov, ako si aj vy môžete vyskladať vaše do dôchodku mladí alebo do dôchodku mladí a bohatí. Rukoväť k finančnej slobode - koľko potrebujete odložiť či investovať, aby ste dosiahli požadovanú slobodu za 8, 12 či 20 rokov. Voľba bude na vás.

Poviem vám o tom už o chvíľu.

Najprv však – je tu niečo strašidelné.

Ak žijete na Slovensku, na to, aby ste dostali dôchodok si musíte odpracovať od dospelosti približne 50-52 rokov a číslo sa zvyšuje. Myslíte si, že toto si 18-ročný človek uvedomuje?

Máte pravdu, ani ja som si to vtedy tak nepočítala. A to sa týka práve môjho príkladu. U mladších generácií sa to bude ešte posúvať.


Tak si dajme príklad mladej ženy:

Má 28 rokov, zo zákona na dôchodok má právo v 68-ke (muži v 70-ke). Ak, ako napr. u mňa započítame 5 rokov na VŠ, mala by som pracovať 44 rokov.

Viete však, že ak nepracujete (t.j. neodvádzate do sociálnej poi) počas tohto obdobia aspoň 30 rokov, nemáte na dôchodok od štátu právo?

A tak skončíte s dávkou v hmotnej núdzi. Povedzte mi, stačilo by vám dnes 200€ mesačne vôbec na prežitie?


A to napr. z roku 2019, kedy sme mali 51 tisíc dôchodcov, v roku 2020 ich má byť 170-tisíc a v r.2021 až 213-tisíc. A toto množstvo sa bude zvyšovať. Je jasné, že aj Slovensko, tak ako väčšina štátov sveta má problém zvyšujúceho sa veku dôchodcov a nedostatok pracujúcich, ktoré by toto množstvo pokryli. (Čísla z podnikajte.sk)


A to sme na tom ešte dobre oproti niektorým iným štátom... Čože??

Tak mi povedzte, chce sa tu ešte niekto spoliehať na štát? Alebo, že hádam nejak – niekto- tam vonku – to za mňa zariadi?


Existuje quadriliarda dôvodov, prečo ľudia nemajú dosť peňazí na ich sporiacich či investičných účtoch na dôchodok.

Ale preto tu nie sme.


Tento článok čítate preto, že by ste preferovali mať dosť peňazí na to ísť do dôchodku už v 30-ke či 40-ke.

A teraz nemyslím to, že chcete sŕkať drinky na pláži v Malibu.

Myslím tým nezávislosť na hocikom a hocičom (výplate, štáte, splatností faktúr,...) – byť Pani či Pánom Nezávislým.


Taktiež si myslím, že je dôležité spomenúť, že toto nie je typ článku Ako zbohatnúť rýchlo.

Ručím vám za to, že ja nevyjdem z domu zakaždým kvôli kúpe lamba alebo minimálne jednej veľkej tašky z Gucci či LV. Svoju finančnú nezávislosť som však dosiahla v 26-tich rokoch (2 roky dozadu). A viem, že si splním aj ďalšie svoje ciele.


Nižšie si môžete pozrieť moje vlastné skúsenosti v investovaní.

Rukoväť (Video-sprievodca):
Chceš vedieť všetkých 10 bodov aj s konkrétnymi ukážkami, grafmi a výsledkami?
+ s mojím vedením

Mám pre vás pripravenú Rukoväť vo forme video-sprievodcu všetkými bodmi aj s ukážkami. Pre tých, čo preferujú čítanie, aj v textovej podobe. Dopracujte sa k bohatstvu v 40-ke aj vy!

Ak chcete vedieť viac o tom, ako začať investovať a ako sa vyhnúť najčastejším chybám a mýtom v investovaní, pozrite si ZADARMO online kurz formou minútových videí a PDF, ktorý som pre vás pripravila:

5+1 hlúpostí, ktoré vám bránia efektívne investovať: 

Zistite ako bez zbytočného sklamania, neefektívnosti či zdržiavania!

Ako sa vám páčil tento článok? 

Odhaľ ZADARMO 5+1 hlúpostí, ktoré ľudia robia, keď začínajú investovať 

Vaše osobné údaje (email) sú u mňa (Zuzana Banášová) v bezpečí. Budú spracovávané na základe mojich zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú z aktuálnej a platnej slovenskej a európskej legislatívy. Stlačením tlačidla dávate súhlas s týmto spracovaním a s prijímaním priemerne 1-2 emailov týždenne z oblasti peňazí, bohatstva a investovania. Na obdobie maximálne 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať, kliknutím na link na konci každého emailu.

Close

Leave a Reply